Terapi för talgoxar
Bofinkarna har hittat tillbaka till Bistro la Petite Carbonnière. Jag får snart bygga till och ställa ut fler bord på altanen. Annars räcker det inte till.
I dag var det familjegräl på la Petite Charbonnière också. Ture rök ihop med flickvännen Tummelisa talgoxe i fågelbadet. Om de fortsätter så får jag skicka dem till talgoxterapeuten på familjerådgivning. Eller sätta Ture på badavvänjning?
Snart värre än Snövit och Blecktornet, Gröne Jägaren och Broder Tuck på Knivsöder, ju.
Så här kan vi inte ha det på la Petite Charbonnière: det är anständigt ställe med mycket gott rykte i de allra bästa kretsar. Och tänk om fågelfunktionärerna kommer: då kanske jag blir av med både badrättigheter och utskänkningstillstånd.
Kanske måste jag anställa en fullfjädrad fågelfantom att parkera i dörren som skiljer agnarna från vetet och lammen från getterna eller hur det nu är det går till när den dagen kommer?
Det har jag inte råd med för mina intäkter är inte himlastormande, om man säger.
I värsta fall får jag låna lilla Luna lunatic från Knivsöder för att skrämma bort de värsta busarna.
This entry was posted on Saturday, May 7th, 2011 at 14:46 and is filed under Loup-Garou, Stockholm, Zaala & Co. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.