En plaskvåt dröm
Birros vettlösa fantasier om att bli en Stjärna på slottet nästa år kommenteras av Hans Schimoda, som jag tror är ett slags vimmelreporter i den kolorerade veckopressen med korpkoll på vad kändisarna i Stockholm har för sig och vem som vinglar hem med vem från krogen varje kväll. Schimoda skriver: “Antagligen en sanndröm som slår in om sisådär 10–15 år…”
Birro saknar som du vet varje uns av självironi och svarar: “He, he, he… Hade varit fanatstiskt!!” – Birro är så upptagen av att spegla sig själv i en vattenpuss att han inte skulle märka om han också drunknade i Narkissos damm.
Can’t help it. But I love it. En ofrivillg komiker. Med huvudet, stackaren, i en påse under armen. Värre än Anders & Måns.
Och tro inte att det är jag som stavar så där knasigt som Birro hela tiden.
This entry was posted on Sunday, August 8th, 2010 at 14:33 and is filed under Mr MadMan. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.